Top Story

2021 Track District Results 4/20/2021

Congratulations to the following regional qualifiers at the FHSAA 4A District 4 Meet! These athletes will compete at Flagler Palm Coast High School May 1 starting at 11:30 am.

Boys

  • Luther Johnson - District Champion, Shot Put - 51' 3"
  • Luther Johnson - District Champion, Discus - 139' 11"
  • Keef Clerisier - District Champion, High Jump - 1.97m*
  • Noah Putnam - Fourth Place, 200m - 22.49*
  • Jymon Coleman - Third Place, 100m - 10.96*
  • Chad Davis, Isaiah Davis, Arvin Joseph, and Noah Putnam - District Runner-Up, 4x100 - 43.01
  • Jymon Coleman, Josiah Jones, Andre Miller, and Noah Putnam - District Champions - 3:24.80*

Girls

  • Omaria Gordon - District Champion, Long Jump - 17' 10.25" *
  • Jocelyn Townsend, Shadaria Smith, Ashari Beauford, and Omaria Gordon - Third Place, 4x100 - 49.41*
* Personal Record / Relay Team Record

More News

2021 Track District Results (4/20/2021)
Track & Field Virtual Senior Night - Class of 2020 (4/13/2020)

Next Game

No future games are scheduled for the selected team in this school year.

Record
32-30 | D 4-4 | M 7-10

TimeOpponentResult
Apopka, Evans, Lake Brantley, Ocoee, Olympia (Preseason Meet @ Apopka) 63 (2nd)
East Ridge, Jones, Lake Highland Prep (Tiger Early Open 2021 @ Jones)  
Atlantic, Cambridge, Circle Christian, East Ridge, Edgewater M, Hagerty, Lake Brantley, Lake Minneola, Lyman, Master's Academy, Olympia M, Oviedo, Winter Springs (Charlie Harris Relays @ Lake Brantley) 52 (8th)
Alonso, Apopka D M, Auburndale, Celebration, Dr. Phillips M, Evans D M, First Acad., Harmony, Jones M, Kathleen, Mainland, New Dimensions, Newsome, Ocoee D M, Osceola, Palatka, Rockledge, St. Cloud, Tohopekaliga, Viera, West Orange D M, Wharton, Wiregrass Ranch (Kowboy Invitational @ Osceola) 24 (12th)
Atlantic, DeLand, First Baptist, Fr. Lopez, Lake Brantley, Mainland, New Smyrna Beach, Seabreeze, Spruce Creek (Spruce Creek Elite Invitational @ Spruce Creek) 72 (5th)
Apopka D M, Dr. Phillips M, Edgewater M, Evans D M, Jones M, Ocoee D M, Olympia M, West Orange D M, Windermere M (Metro West Championships @ Windermere) 59 (6th)
Apopka, Colonial, Evans, Ocoee, Timber Creek, University (Orlando), West Orange, Winter Park (FHSAA 4A District 4 Meet @ Showalter Field) 79 (4th)
FHSAA 4A Region 1 Meet (@ Flagler Palm Coast)  
D District Game
M Metro Game
Map to Away Game
Purchase Tickets
Stats / Live Scorecast
Live / Replay Video
Related News
NameYear
Zakyle BushSr.
Keef ClerisierSr.
Jymon ColemanSr.
Keshawn CollingtonJr.
Chad DavisSr.
Isaiah DavisSr.
Jacob JohnsonSo.
Luther JohnsonSr.
Arvin JosephSr.
Andre MillerSr.
Christopher PutnamSo.
Harleeontai ReedSr.
Aquilles SumpterSr.
Alexis ToledoSr.
Jeffrey TownsendSo.
Gunter WilliamsSr.
Kamori WilliamsSr.
Kendall WilsonSr.
NamePositionE-Mail
Mark CarrollHead Coach
No photos have been published for the selected team in this school year.
Everyone is invited to submit photos, but you need to sign in first. Register or log in.